• November 18, 2016
  DotVVM, alebo ako skrotiť line of business (LOB) aplikácie

  Pred pár dňami som mal u nás vo firme prednášku o novom webovom frameworku pre ASP.NET - DotVVM. Keďže mám tému ešte v hlave bola by škoda ju nespísať na papier a podeliť sa.

  Aké máme dnes možnosti?


  Z pohľadu .NET vývojára máme dnes v zásade tri cesty akými sa vieme vydať pri vývoji webovej aplikácie

  1. ASP.NET WebForms

  Môžeme použiť staré ASP.NET WebForms. WebForms nám ponúkali vývoj založený na stránkach a komponentoch. Na vývoj LOB aplikácií to bolo ako stvorené. Veľa programátorov koncept nepochopilo, akékoľvek rozvrstvenie aplikácií neexistovalo, a všetka biznis logika bola v samotných stránkach. Aplikácia nebola testovateľná, a po určitom čase bola neudržiavateľná.

  Ďalší nešvár WebForms aplikácií bol následne vygenerovaný HTML kód, ktorý na dobu s pred 10 rokov možno stačil. Dnes keď potrebujeme aplikáciu cieliť na viac zariadení, obrazoviek, máme responzívny dizajn táto technológia je takmer nepoužiteľná.

  Taktiež spojenie WebForms s javascriptom nebolo moc prívetivé.

  A následne VIEWSTATE. Kapitola sama o sebe. Nepochopený koncept, kde mali načítané stránky aj niekoľko megabajtov, ktoré následne chodili medzi prehliadačom a serverom.

  No a na záver, pre ASP.NET WebForm nebude podpora v .NET CORE.


  2. ASP.NET MVC, WEB API, a kopou ďalších JS knižníc

  Ďalšou možnosťou je vývoj aplikácie v ASP.NET MVC, WEB API, a kopou ďalších JS knižníc. Pri tomto spôsobe vývoja aplikácie, takmer na všetko potrebujeme vytvárať vlastnú infraštruktúru.

  • či už validácie na klientskej, a serverovej strane. A stým spojené udržiavanie rovnakého spôsobu prezentácie výsledkov používateľovi.
  • preposielanie, a formátovanie dátumu a času, je tiež pekný oriešok
  • lokalizácia a následné preposlanie na klienta

  Na všetko toto musíme myslieť pri vývoji aplikácie nad ASP.NET MVC

  Taktiež potrebujeme veľa, veľa javascriptového kódu.

  Ak chceme mať aspoň trochu dynamickú stránku, na všetko potrebujeme javascriptové knižnice, alebo si funkcionalitu napíšeme sami. Toto všetko udržiavať je celkom výzva.


  3. SPA Framework (Angular, React, Ember, Aurelia), + ASP.NET WEB API

  No a tretia možnosť, dnes veľmi moderná, je vývoj SPA (Single page application) v niektorom z tento týždeň populárnych frameworkov, ako sú napríklad Angular JS, React, Vue.js, Aurelia poprípade Ember.js.

  Pre mnohé firmy presedlať na tento spôsob vývoja môže znamenať vynaloženie značného úsilia, času a finančných prostriedkov do zaškolenia programátorov. Programátori si musia osvojiť veľa nových zručností, konceptov, a technológií.

  Ale na rovinu. Nie je to úplne jednoduché sa vo svete javascriptu orientovať.

  Ak berieme ohľad aj na udržiavanie existujúceho kódu, .NET platforma je relatívne stabilná, a vieme použiť aj 10 rokov starý projekt, urobiť v ňom zmenu, a opätovne nasadiť. Čo v JS svete môže byť problém, hlavne ak dnes použitý framework, bude zajtra, o týždeň, možno o rok nepodporovaný.


  DotVVM Logo

  Na scénu prichádza DotVVM


  Frustráciu s vývojom webových aplikácií nepociťujem len ja, ale aj ľudia z firmy Riganti, konkrétne Tomáš Herceg. On a jeho tím sa rozhodli napísať svoj vlastný framework - DotVVM.

  Investovali doň nemálo času. A ako on sám spomínal na jednej svojej prednáške, že keby ohodnotil čas ktorý frameworku vo firme venovali, tak by si mohol kúpiť Teslu. :)

  DotVVM je Opensource framework pre ASP.NET.

  Ako Tomáš sám o ňom na prednáškach hovorí, píšete v ňom “javascriptové aplikácie bez javascriptu”. Ten javascript tam samozrejme je, len s ním tak často neprichádzame do styku, ako je to v skôr popísaných spôsoboch vývoja.

  Perfektne sa hodí na vývoj Line of Business (LOB) aplikácií. Hlavne na data entry business aplikácie kde sa rieši kopec formulárov, ich vzťahy a pod.

  Napríklad také aplikácie poisťovní, bánk, … Vynikajúci príklad je taký formulár na poistenie PZP, zložitejší wizard, kde nasledujúca obrazovka zobrazuje polia podľa hodnôt stránky predchádzajúcej.

  Nie je úplne vhodný na písanie bežných firemných prezentačných webov (aj keď aj to je možné), aplikácie kde sa veľký dôraz berie na množstvo animácií, a facny funkcionalitu.

  DotVVM je založený na vzore MVVM (Model – View - ViewModel).

  • ViewModel je napísaný v C#
  • A Views sú V HTML s ďalšími vylepšeniami.

  Na klientskej strane DotVVM používa knižnicu Knockout.js.

  Vývoj v tomto frameworku nám uľahčuje aj rozšírenie do Visual Studia 2015.

  Rozprávku o tom ako prebiehal vývoj tohto rozšírenia si môžete pozrieť na videu zo stránky wug.cz. Pozrite sa na to je to celkom zábavné.


  Atribúty, Page Livecycle


  Binding

  Jednotlivé properties vo viewmodeloch môžete odekorovať Binding atribútmi. Týmito atribútmi poviete frameworku akým smerom má povoliť bindovanie z a do viewmodelu.

  Možnosti ktoré dnes máme sú:

  • None – Čiže bindovanie je zakázané, a ak príde daná property z klienta bude ignorovaná.
  • Both – Default správanie, kde prebieha prenos dať medzi klientom a serverom
  • ClientToServer, ServerToClient sú samo popisné

  Page Livecycle

  Ďalšia vec čo by som chcel spomenúť je životný cyklus stránky.

  Page Livecycle

  Ako môžete vidieť na hore uvedenom obrázku, je veľmi podobný tomu z ASP.NET WebForms.


  Je DotVVM nové WebForms?


  Tak ako som už spomínal, DotVVM je do značnej miery inšpirované ASP.NET WebForms, ale moderne, a jednoducho. Rieši problémy ktoré som popísal vyššie.

  • ViewModel je ViewState
   • Máme plnú kontrolu nad tým čo a ako tam uložíme.
  • Generovaný výstup
   • Generovaný výstup komponentov je omnoho elegantnejší, bez akýchkoľvek inline štýlov.
   • Všetko čo natívne komponenty generujú je popísané v dokumentácii na stránke projektu.
  • Testovateľnosť

  Pre WebForm vývojárov je prechod naozaj jednoduchý.


  Komponenty


  Na stránke projektu nájdete zoznam základných komponent ktoré framework obsahuje. Iné si môžeme dokúpiť (O tom poviem neskôr), alebo si sami veľmi jednoducho vytvoriť.

  Framework nám ponúka dve možnosti vytvárania komponent.

  • Jedna sú takzvané markup controls, tie majú koncovku dotcontrol. Je to kus markupu, ktorý môžeme opakovať v rôznych stránkach. Ako napríklad Editor adries. (Adresa doručenia, fakturačná adresa) na jednej stránke.

  • Potom máme Code-only controls tieto nemajú žiadny markup, a všetko sa generuje v kóde. Vieme ich zabaliť do samostatného DLL súboru. Ich vývoj je ale o niečo (možno trošku viac) zložitejší.


  Zaujímavé funkcie


  Ďalej by som chcel spomenúť niekoľko ďalších funkcií ktoré nám framework ponúka.

  • Ako som písal vyššie môžeme si vytvárať vlastné komponenty.

  • Máme tu priamu podporu ModelValidation

  • Možnosť prepnúť aplikáciu do SPA režimu kde sa neprekresľuje pri navigovaní celá stránka, ale prepisuje sa iba content v ContentPlaceholder.

  • ActionFilter je rovnaký concept ako v MVC

  • Priama integrácia s IoC (injektovanie závislostí do ViewModelov)

  • Custom presenters je niečo ako custom HttpHandlers. Použijeme v prípade ak potrebujeme generovať RSS feed, SiteMap a pod.

  • Postback handlers – pred tým ako sa urobí postback na server vieme vykonať akciu. Napríklad čakať na potvrdenie akcie používateľom, a pod.


  Aktuálny stav, Licencia


  Aktuálne je DotVVM vo verzii 1.0.5

  • RTM je pre plný .NET framework

  Pracujú na podpore pre .NET Core. Niežeby framework nebol funkčný, ale proste len nie je vo verzii RTM. Pevne verím že počas najbližších pár mesiacov bude RTM verzia, keďže dnes tu máme alfa verziu.

  Ako som spomínal na začiatku, je to open source framework, a jeho kompletné zdrojové kódy si môžete pozrieť na githube. Tak ako Tomáš hovorí, je a vždy bude open source.

  Na čom však chcú utŕžiť dáku korunu sú ďalšie komponenty, alebo samotné rozšírenie do Visual Studia, ktoré má dve verzie,

  • Free,
  • Professional, ktorá má pokročilejšie funkcie, a aktuálne stojí 129 dolárov.

  Podrobné porovnanie si môžeme pozrieť na stránke DotVVM for Visual Studio 2015

  Ďalšiu z vecí ktoré si už dnes môžeme zakúpiť je sada komponent pre UI framework Twitter Bootstrap. V tomto prípade sa jedná naozaj o drobné.


  Plány


  Tak a čo máme plánované do budúcnosti:

  • Vydanie verzie pre .NET Core. Ako som už spomínal.

  • Vydanie sady komponent pre business aplikácie s názvom DotVVM Business Pack. Bude obsahovať ďalšie komponenty ktoré nám urýchlia vývoj formulárových aplikácií. Súčasťou budú komponenty ako AutoComplete, ComboBox s podporou šablón, DateTimeRangePicker, ImageUpload, GridView s viac možnosťami. Komponentov má byť až 40. Termín uvedenia na trh v tomto momente netuším.

  • Ďalšia vec ktorá sa plánuje sú takzvané Dynamic data. Neviem či ste stým reálne v .NETe niekedy pracovali. Ja osobne nie, len si tak matne spomínam že to vedelo vygenerovať komplet formulár na základe jeho modelu a doplnkových atribútov. Len pre úplnosť doplním blog post o DotVVM Dynamic data.

  • Potom tu máme veci ako Minifikácia a bundling JS a CSS súborov.

  • Hosting DotVVM aplikácie vo WebView v Xamarin aplikácii, alebo UWP aplikácii. Je to celkom zaujímavé, nechajme sa prekvapiť rýchlosťou takejto aplikácie.

  • No a na záver tu máme podporu pre Electron. Electron je Framework pomocou ktorého môžeme písať multiplatformové desktopové aplikácie v JS, CSS, a HTML. Nad Electronom je postavené napríklad Visual Sudio Code, GitHub client for Windows, Atom editor, Slack, a mnoho ďalších aplikácií.

  Zdroje


  Ešte na záver by som uviedol zopár zdrojov ktoré sa vám možno zídu pri ďalšom štúdiu frameworku.

  Domovská stránka DotVVM

  Zdrojové kódy DotVVM, a sample

  Sample aplikácia Checkbook

  Video - DotVVM: “Javascript Apps With No Javascript”

  YouTube séria - Naučte se DotVVM

  Páčil sa ti príspevok ?

  Ak sa ti príspevok páčil môžeš ho zdielať na Twitteri alebo ma sleduj.

  Komentáre